After the long, miserable spring we had here in the East, we finally had a nice sunny, warm day. It happened to coincide with my 12-year old son being home from school on summer vacation. I asked him if he wanted to go for a ride, and he said, “Not really, Dad.”
Then I said those magic words: “Ice cream.” He quickly changed his mind.
As were riding over to the nearby creamery, he turned to me, and said, “I know that one and six is six. But, is two and five 10?”
“No”, I replied, “two and five is twelve.”
“Then what’s 3 and 3?”, he asked.
“Seventeen,” I responded.
“Oh yeah”, He said. “I think I’ve got it now.”
Here’s the question, RiddleDuders: What the heck were we talking about?
Warning: Use of undefined constant bfa_comments - assumed 'bfa_comments' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/customer/www/riddledude.com/public_html/wp-content/themes/atahualpa/comments.php on line 132
Well, If the 1st scoop is included in the price of your cone, and it costs $7 per extra scoop and $1 per topping.
One scoop and six toppings would be an additional $6 – and that is easy to figure out so the kid got it.
Two scoops and five toppings – would be $12 extra (7 for the extra scoop, 5 for the toppings)
Three scoops and 3 toppings – would be $14 for the added two scoops and $1 per topping.
That might not be “the” answer, but it certainly is an answer!
Quite an excellent answer. You solved this one from 2010 Brent. Thank you.
You have a fun site. I like the math ones!